Product Details:
| Type of Techometer | Contact Tachometer |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | ABS |
| Type Of Tachometer | Digital Tachometer |
| Brand | Countronics |
| Color | Black |
| Accuracy | 0.05% |
| Country of Origin | Made in India |
Same as CT-100 Except the 25,000 RPM Range. | |
| Range | : 0-25,000 RPM |
| Resolution | : 10 RPM on 25,000 RPM Range and 1 RPM on 10,000 RPM Range. |
| The Range Switch to select 10,000/25,000 RPM is located at the rear of the instrument. | |
Additional Information:
Product Details:
| Type of Techometer | Non Contact Tachometer |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | ABS |
| Type Of Tachometer | Digital Tachometer |
| Model Name/Number | CT203 |
| Brand | Countronics |
| Color | Black |
| Accuracy | 0.05% |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | 6 digit 7 segment Red LED display |
| Displayed RPM | RPM of shaft x Scale Factor |
| Range | 50000 RPM for 1.00000 < Scale Factor < 9.99999 5000.0 RPM for 0.10000 < Scale Factor < 0.99999 500.00 RPM for 0.01000 < Scale Factor < 0.09999 50.000 RPM for 0.00001 < Scale Factor < 0.00999 |
| Sensor | Non-contact Proximity sensor to take 1pulse/rev from rotor |
| Sensor Supply | +10V to drive proximity sensor |
| Scale Factor | User settable from 0.001 to 999.999 |
| RPM resolution | 000.001 RPM for 0.00001 < Scale Factor < 0.00999 0000.10 RPM for 0.01000 < Scale Factor < 0.09999 00000.1 RPM for 0.10000 < Scale Factor < 0.99999 000001 RPM for 1.00000 < Scale Factor < 9.99999 |
| Scale Factor Lock | By rear jumper (open to lock) for preventing tampering with Scale Factor |
| Accuracy | +/- 1 RPM in the range of 20 to 9999 RPM |
| Size | 48mm x 96mm |
| Depth | 180mm |
| Supply | 220V AC ± 15% |
Additional Information:
Product Details:
| Type of Techometer | Non Contact Tachometer |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | ABS |
| Type Of Tachometer | Digital Tachometer |
| Brand | Countronics |
| Color | Black |
| Accuracy | 0.05% |
| Weight | 700gms |
| Low Battery Indication | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Tpye | Box |
| Display | 4 Digit Red LED 0.56" character Height |
| Range | 20 to 9999 RPM (resolution 1RPM) and 10,000-50,000 RPM (resolution 10 RPM) |
| Sensor | Non-contact proximity sensor to take 1 pulse/rev from rotor |
| Sensor Supply | 10V to drive proximity sensor |
| Accuracy | +/- 1 RPM +/- 1 digit in the range 20 to 9999 RPM |
| Size | 96x96mm or 48x96mm |
| Supply | 220V AC +/- 15% |
| Mounting | Panel Mounting |
Product Details:
| Type of Techometer | Contact Tachometer |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | ABS |
| Resolution | 0.01 RPM |
| Type Of Tachometer | Digital Tachometer |
| Brand | Countronics |
| Color | Black |
| Accuracy | 0.5% +- 1 Digit |
| Operating Temperature | 50 Degree Temperature |
| Weight | 500gms |
| Low Battery Indication | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Range | 0-9,999 RPM |
| Resolution | 1 RPM |
| Accuracy | +/- 1 RPM |
| Display | Red 7 Seg |
| Operating Voltage | 6 V DC |
| Battery Required | 4 Nos 1015 Type (Pen Torch Cells) |
| Frequency Standard | Quartz Crystal |
| Gating Period | 1 sec. |
| Weight | approx 300 grms. |
| Memory | Actuated by Torch Switch. |
| Battery | Low Indication Provided Auto Shut off facility built-in. |
| Accessories | Male Female Rubber Centers Rubber Disc to measure Surface Speed directly. |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Techometer | Non Contact Tachometer |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | ABS |
| Resolution | 1 RPM |
| Type Of Tachometer | Digital Tachometer |
| Model Name/Number | CT202 |
| Brand | Countronics |
| Color | Black |
| Accuracy | 0.05% |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | 4 digit 7 segment Red LED display for RPM 2 LEDs to indicate relay status 1 LED to indicate input signal status |
| Range: | 20 to 9999 RPM Displayed RPM: (RPM of rotor x No of teeth) Scale Factor Sensor Electromagnetic sensor (Can be factory modified for proximity sensor) |
| Scale Factor | 1-99 user settable depending on number of teeth/keyways on rotor |
| Being used Alarm Limits | 2 separate alarm outputs with user settable limits Relay Outputs. 2 sets of NO-P-NC contacts of 5 Amp/220V AC contact rating Alarm Logic Relay 1 ON when RPM > Set Point-1 Relay 2 ON when RPM > Set Point-2 Configuration Lock By rear jumper (open to lock) for preventing tampering with the |
| scale factor Accuracy | +/- 1 RPM in the range of 20 to 9999 RPM Size 48mm x 96mmDepth 180mmSupply 220V AC ± 15% |
Additional Information:
Product Details:
| Type of Techometer | Contact Tachometer |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | ABS |
| Resolution | 1 RPM |
| Type Of Tachometer | Digital Tachometer |
| Model Name/Number | CT 550 |
| Brand | Countronics |
| Color | Black |
| Accuracy | 0.05% |
| Weight | 700gms |
| Low Battery Indication | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |