Product Details:
| Range | 0 to 14pH |
| Usage/Application | Industrial |
| Accuracy | 0.5% +- 1 Digit |
| Size/Dimension | Front facia - 96mm x 96mm x 50mm Cut Out - 92mm x 92mm |
| Supply Voltage | 220V AC +-10% @ 50/60Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | 31/2 Digit Red, 0.8" character height LED display |
| Auto Temp | 0 To 100 degree Celsius using PT100 ext. sensor compensation |
| Calibration | Standard pH-7 : 7.00 +- 1 Slope pH-4 : 4.00 +- 1 |
| Slave ID | 1 To 99 user settable |
| Transmitter Out | 4-20mA Isolated transmitter output for 0-14.00pH Maximum termination resistance is 250 |
| Input Impedance: | >10 12 |
| Enclosure | Plastic ABS |
| Weight | 700gms |
Product Details:
| Range | 0 to 14pH |
| Usage/Application | Industrial |
| Accuracy | 0.5% +- 1 Digit |
| Display | 31/2 Digit Red, 0.8" character height LED display |
| Auto Temp | 0 Minus 100 Degree Celsius using PT100 ext sensor compensation |
| 2 Relay Outputs | Contact rating 5A at 220V AC |
| Relay Logic | Acid Relay ON for pH > Set Limit + Hysterisis Base Relay ON for pH < Set Limit - Hysterisis |
| Calibration | Standard pH-7 : 7.00 +- 1 Slope pH-4 : 4.00 +- 1 |
| Transmitter Out | 4 Minus 20mA Isolated transmitter output for 0 Minus 14.00pH Maximum termination resistance is 250 |
| Input Impedance | >10 12 |
| Supply | 220V AC +-10% @ 50/60Hz |
| Size | Front facia 96mm x 96mm x 50mm Cut Out 92mm x 92mm |
| Enclosure | Plastic ABS |
| Weight | 700gms |
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Current | 2 A |
| Accuracy | 0.5% +- 1 Digit |
| Model Name/Number | 121PH |
| Brand | Countronics |
| Weight | 700gms |
| Ph Range | 0.00 to 14.00 pH |
| Color | Black |
| Material | ABS |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240V |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | COUNTRONICS |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 700gms |
| Calibration | Standard pH-7 : 7.00 +- 1 Slope pH-4 : 4.00 +- 1 |
| Display Type | 31/2 Digit Red, 0.8" character height LED display |
Features
· Accurate pH display with calibration facility on front panel.
· Large 0.8” Red 7 Segment Display
· Auto Temp Compensation using external PT100
· Digital calibration for pH-7 and pH-4
· Slim enclosure of only 40mm depth
Specifications
· Display : 3½ Digit Red, 0.8” character height LED display
· Range : 0.00 to 14.00 pH
· Auto Temp : 0-100˚C using PT100 ext. sensor compensation
· Calibration : Standard pH-7 : 7.00 ± 1
Slope pH-4 : 4.00 ± 1
· Accuracy : 0.5% ± 1 Digit
· Input Impedance: >1012 Ω
· Supply :220V AC ±10% @ 50/60Hz
· Size : Front facia - 96mm x 96mm x 40mm
Cut Out - 92mm x 92mm
· Enclosure : Plastic ABS
· Weight : 700gms
Additional Information: