Product Details:
| Model Name/Number | 2500 |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Countronics |
| Color | Grey |
| Voltage | 240V |
| Display Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | : 6 Digit, 7 segment LED display (0.3” height) |
| Range | : Selectable least count of 0.001, 0.01, 0.1, 1. Maximum Count of 999999 |
| Set Points | : Two set points each programmable from 0.001 to 999999 |
| Batch Limit | : Batch limit setting from 0 to 999 |
| Operating Modes | : a. Auto Mode b. Manual Mode c. No limit Mode (Event Counter) |
| Count Inputs | : a. Voltage Pulse : 3V to 30V DC amplitude from proximity switch b. Potential free contact from limit switch, relay or micro switch |
| Input Frequency | : a. 0 to 30 Hz b. 0 to 1 KHz |
| Sensor Supply | : 10V DC, short circuit protected |
| Scale Factor | : Programmable from 0.001 to 999.999 |
| Reset Input | : a. Front Panel b. Remote reset |
| Relay Outputs | : Two relays, one for each set point; 1 C/O (SPDT) rated at 5Amp 230 V AC |
| Memory Retention | : 10 years |
| Configuration Lock | : Via rear DIP-Switch to avoid changes in configured parameters by mistake |
| Mounting | : Panel Mounting |
| Size | : 72mm x 72mm |
| Weight | : Approx. 375 gms. |
| Operating Temp. | : 0-50 degeesC |
| Humidity | : 95% RH |
Product Details:
| Model Name/Number | 254 D |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | Digital |
| Color | Black |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Shape | Square |
| Frequency | 50 Hz |
| Operating Temp. | 50 Degree Temperature |
| Material | Plastic ABS |
| Brand | Countronics |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Usage/Application | Manufacturing and Production Lines |
| Display Type | LED |
| Dimensions | 72mm x 72mm |
| Brand | Countronics |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Frequency | a. 0 to 30 Hz b. 0 to 1 KHz |
| Range | Selectable least count of 0.001, 0.01, 0.1, 1. Maximum Count of 999999 |
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Countronics |
| Model Name/Number | 244 |
| Display Type | Digital |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Color | Grey |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | : 4 Digit(0.5 inch Char Height Red 7 Seg) |
| Range | : 9999 Counts |
| Reset Input | : Push Button / Contact (Pulse Operation available against Request) |
| Power Supply | : 230 V AC +/- 10% or 12 V DC |
| Size | : PANEL CUTOUT : 41x92 mm OR 67x67 mm or 92x 92 mm : FRONT FACIA : 48x96mm OR 72x72 mm or 96x96 mm |
Product Details:
| Model Name/Number | 256P |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Countronics |
| Display Type | Digital |
| Mounting Type | Wall mounted |
| Power Source | Electric |
| Shape | Rectangular |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Plastic ABS |
| Country of Origin | Made in India |
6 Digit Preset Counter
Model 256
Specification
| Display | : 6 Digit(0.39 inch Char Height, Red 7 Seg) |
| Range | : 999999 |
| Size(Front Facia) | : 96 mm x 96 mm |
| Count Mode | : Up |
| Output | : 1 NO-P-NC Change Over Contact 5A/250V AC |
| Reset | : Push Button / Contact (Pulse Operation available against Request) |
| Output Mode | : Auto Repetitive or Single Cycle. |
| Power Supply | : 230 V AC +/- 10% or 12V DC |
| Operating Temperature | : 0 - 50°C |
| Storage Temperature | : - 10 to + 70°C |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Model Name/Number | 254D |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Countronics |
| Display Type | Digital |
| Mounting Type | Panel Mounted |
| Current Input | 400mA |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Accuracy | 0.5% +- 1 Digit |
| Material | Plastic ABS |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | : 4 Digit(0.5 inch Char Height Red 7 Seg) |
| Range | : 9999 |
| Size(Front Facia) | : 96 mm x 96 mm OR 72mm x 72 mm |
| Count Mode | : UP |
| Output | : 1 NO-P-NC Change over Contact 5A/250V AC |
| Reset | : Push Button / Contact (Pulse Operation available against Request) |
| Output Mode | : Auto Repetitive or Single Cycle |
| Power Supply | : 230 V AC +/- 10% or 12 V DC |
| Operating Temperature | : 0 - 50°C |
| Storage Temperature | : - 10 to + 70°C |
Additional Information: