Product Details:
| Brand | Countronics |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Plastic ABS |
| Model Name/Number | 7100-CRM |
| Color | Grey |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | Electric |
| Shape | Square |
| Voltage V | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | 3 Digits 0.56” RED 7 Segment LED for Humidity. 3 Digits 0.56” RED 7 Segment LED for Temperature 3 Digits 0.56” RED 7 Segment LED for Pressure |
| Range | 0-95% for %RH -20.0 to +80.0°C for Temperature 4-20mA => -118 to +118 Pascal for Pressure |
| Resolution | 0.1% for Relative Humidity 0.1°C for Temperature 1 Pa for Pressure |
| Control Logic | Buzzer ON for Pressure > Set Point for Pressure OR Temperature > Set Point for Temperature OR Humidity > Set Point for Humidity |
| Alarm Indication | Blinking of display of parameter > Set Point with buzzer On. |
| Accuracy | ± 2% ± 1 Least Significant Digit for Humidity. ± 0.3C ± 1 Least Significant Digit for Temperature ± 2Pa ± 1 Least Significant Digit for Pressure |
| Settings | Individual set points by front panel switches |
| Memory | Non-volatile memory for saving all Set Points |
| Power Supply | 230V AC ± 15% at 50/60Hz (Supply cord provided) |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Front Facia | 6.2x6.7x2.2” (WxHxD) (without externally mounted sensors) |
| Weight | 1.0 Kgs |