Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | Digital |
| Color | Black |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Brand | Countronics |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Features
· 6 Digit Preset Counter with 0.56” bright red display
· Single set with relay output
· Programmable Multiplying factor
· Settable Time delay with auto-reset facility
· Normal/Auto-Reset with Time setting
Specifications
· Display : 6 Digit, 7 segment LED display (0.56” height)
· Range : Selectable least count of 0.001, 0.01, 0.1, 1. Maximum Count of 999999
· Set Limit : Programmable from 0.001 to 999999
· Count Inputs : a. Voltage Pulse : 3V to 30V DC amplitude from proximity switch
b. Potential free contact from limit switch, relay or micro switch
· Input Frequency : a. 0 to 30 Hz b. 0 to 1 KHz
· Sensor Supply : 10V DC, short circuit protected
· Multiplying Factor: Programmable from 0.001 to 999.999
· Reset Input : a. Front Panel b. Remote reset
· Relay Outputs : 1 C/O (SPDT) rated at 5Amp @ 230 V AC
· Mounting : Panel Mounting
· Size : 48mm x 96mm
· Weight : Approx. 375 gms.
· Operating Temp. : 0-50˚C
· Humidity : 95% RH
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Manufacturing and Production Lines |
| Display Type | LED |
| Voltage | 230 V |
| Dimensions | 48mm x 96mm |
| Brand | Countronics |
| Country of Origin | Made in India |
| Humidity | 95% RH |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Model Name/Number | 6 Digit Length Counter Model 256P |
| Usage/Application | Industrial |
| Count Capacity | 999999 |
| Display Type | 6 Digit, Red LED |
| Size | 48 x 96 mm |
| Color | Black |
| Type | Length Counting |
| Mounting Type | Panel |
| Power | 220V AC |
Specifications
· Display : 6 Digit, 7 segment LED display (0.56” height)
· Range : Selectable least count of 0.001, 0.01, 0.1, 1. Maximum Count of 999999
· Set Limit : Programmable from 0.001 to 999999
· Count Inputs : a. Voltage Pulse : 3V to 30V DC amplitude from proximity switch
b. Potential free contact from limit switch, relay or micro switch
· Input Frequency : a. 0 to 30 Hz b. 0 to 1 KHz
· Sensor Supply : 10V DC, short circuit protected
· Multiplying Factor: Programmable from 0.001 to 999.999
· Reset Input : a. Front Panel b. Remote reset
· Relay Outputs : 1 C/O (SPDT) rated at 5Amp @ 230 V AC
· Memory Retention: 10 years
· Mounting : Panel Mounting
· Size : 48mm x 96mm
· Weight : Approx. 375 gms.
· Operating Temp. : 0-50 C
· Humidity : 95% RH
Additional Information: